Podporujeme iniciativu

Historie Nezabije

historie nezabije
Nacházíte se zde:  Úvod  » Reenacting  

Reenacting

Na tomto místě si můžete přečíst články o dobovém vojenském životě, unifromách, výstroji, taktice a dalších záležitostech důležitých pro reenacting.

 

Marek Vlha, 10. 04. 2015

Výstroj vojáka 26. wisconsinského pluku

Zatímco věrohodný život v poli a výkon jednotky vzniká přímo v táboře či na bojišti, o jednu věc se musí každý z nás postarat sám a s předstihem – pořídit si kvalitní a odpovídají výstroj a výzbroj. Nejde o jednoduchou záležitost a všem nováčkům proto rádi poradíme a v začátcích jim taky můžeme zapůjčit jednotlivé části výstroje. O tom, jak přesně vypadali vojáci 26. wisconsinskému pluku, se dozvíte v tomto článku.


Marek Vlha, 13. 08. 2014

Polní opevnění v občanské válce

V reenactingu znamená bitva občanské války především boj v manévrujících liniích a přestřelky v rojnici za asistence dělostřelectva. To všechno sice bylo součástí reálné bitvy, jeden velmi důležitý prvek ovšem při reenactingu obvykle chybí - polní opevnění. Budování stálých pevností i improvizovaných opevnění je součástí válčení od pradávna. V občanské válce nabylo všeobecného rozšíření a postupem času se stalo samozřejmou součástí bitvy, něčím, co patřilo ke zkušenosti každého vojáka. I proto jsme se rozhodli uspořádat hlavní akci CACWA v roce 2014 v tomto stylu.


Marek Vlha, 03. 02. 2014

Jak stavět "dog tent"

Jakmile začalo vojenské tažení, vojáci opustili relativní pohodlí stálého tábora a s ním také svoje vcelku solidní přístřešky a velké stany. Stany sice někdy mohly cestovat s regimentem naložené na vozech, ale v praxi se trén za vojáky mnohdy opozdil. Ještě častěji docházelo k tomu, že vyšší velení transport stanů předem zakázalo, aby už tak neohrabané kolony vojska nezpomalovalo přílišné množství vozů a aby se uvolnilo místo pro důležitější materiál, jako byly potraviny a střelivo.


Martin Žďánský

Den vojáka

Armáda je instituce, která, pokud to situace dovoluje, upřednostňuje pořádek a rutinu. Obyčejný den vojáka v táboře, a takových bylo mnohem víc než dní strávených v bitvě, tak byl v jistém smyslu ukázkou přesně řízené, promyšlené a vyčerpávající nudy, ve které se našlo jen málo osobního volna...