Nacházíte se zde:  Úvod  » Naše jednotky   » 26. wisconsinský pluk  

26. wisconsinský pluk

Dějiny jednotky

Jednotkou, které se naše asociace věnuje v první řadě, je kumpanie F 26. wisconsinského pěšího pluku. Tento regiment byl zformován v srpnu 1862 a rekrutoval se z dobrovolníků z jihovýchodu státu Wisconsin. Drtivou většinu jeho příslušníků tvořili němečtí přistěhovalci, ale najdeme v něm i několik desítek Čechů. Ti byli soustředěni hlavně do kumpanií F a I, které dokonce krátce velel český kapitán František Landa. Pluk byl zařazen do 11. a později 20. unionistického sboru a prošel řadou nejvýznamnějších bitev občanské války. Do boje u Fredericksburgu sice regiment dorazil příliš pozdě, ale zato tvrdě válčil u Chancellorsville, Gettysburgu či během Shermanova tažení na Atlantu. Svoji poslední bitvu pluk prodělal v půlce března 1865 a před rozpuštěním, které přišlo v červenci, se ještě zúčastnil velkolepé přehlídky 20. sboru Washingtonem. Regiment utrpěl během války těžké ztráty, mrtvých a raněných v něm bylo celkem 34 důstojníků a 583 mužů, což znamenalo 55,7% jeho stavu.

Reenacting

Během reenactingových akcí formujeme jednotku na úrovni jedné kumpanie (roty) s dvěma desátníky, seržantem a poručíkem. Snažíme se o pečlivý výcvik pohybu v různých formacích, boje v linii i v rojnici. Na větších akcích se zapojujeme do manévrování v rámci celého batalionu (praporu).

Další informace

Detailní informace o bojích, které pluk prodělal, stejně jako o jeho českých příslušnících, najdete v rozsáhlém článku Karla "Ahmada" Řezníčka Češi v 26. wisconsinském pluku, který jsme pro lepší přehlednost rozdělili podle kapitol na jednotlivé části.